مقالات

کارخانه های تولید باتری در ایران

کارخانه های تولید باتری در ایران

کارخانه های تولید باتری در ایران

کارخانه های تولید باتری در ایران | صنعت باتری سازی در ایران بر خلاف صنعت خودروسازی پیشرفت خوبی داشته است و توانسته است رضایت مشتریان ایرانی را تا حدود قابل توجهی برآورده کند. قدمت صنعت تولید باتری در ایران به بیش از ۵۰ سال قبل بر می گردد.

کارخانه باطری سازی نیرو(نور) اولین تولید کننده باطری در ایران بود. در آغاز باطری فقط به صورت سرب اسید یا همان باطری اسیدی تولید میشد . اما کم کم تکنولوژی باطریهای MF یا همان باطریهای اتمی به ایران آمد. شرکتهای متعدد باطری سازی در ایران به تولید باطریهای کلسیمی و لیتیومی اشتغال دارند.

صنایع باتری سازی ایران در مناطق تهران، اصفهان، خراسان و آذربایجان متمرکز شده اند. هم اکنون 7 کارخانه بزرگ باطری سازی در ایران فعالیت می کنند.

هر کدام از برندهای باتری ایرانی برای خود مزایایی دارند. مثلا باتری های شرکت صبا باتری با قیمت خوبی به فروش می رسد و کیفیت خوبی هم دارند. باتری های شرکت سپاهان با کیفیت بالا و نزدیک به سطح کیفیت باتری های خارجی تولید می شوند و قیمت بالاتری دارند.

 

ساخت ایران

 

میزان تولید باتری خودرو در ایران
امروزه تولید باتری دیگر انحصاری نیست و کارخانجات و مجتمع های تولید زیادی در ایران به تولید انواع باتری های خودرویی مشغول هستند.

شاید روند توسعه و رشد صنعت باتری الگوی بسیار مناسبی برای دیگر صنایع کشور باشد. این صنعت اگرچه سابقه بیش از 50 ساله در ایران دارد ولی در طی دو دهه اخیر به رشد و توسعه قابل توجهی رسیده و توجه بسیاری از تحلیل گران و ناظران اقتصادی را جلب کرده است.
بومی سازی تولید از دیگر نکات قابل توجه صنعت باتری کشور است. امروز تمامی مراحل پیش تولید تا تولید نهایی محصول در صنعت باتری توسط مهندسان و تجهیزات داخلی صورت می گیرد و به همین جهت صنعت باتری جز صنایع مستقل و قدرتمند کشور طبقه بندی می شود و امید است در آیند شاهد روند صعودی این صنعت باشیم.

لیست شرکت های تولیدی باتری خودرو در ایران
شرکت های باتری سازی در ایران برندهای مختلفی را تولید می کنند که ما در زیر لیست کارخانه های باطری ایرانی و نام مارک های تولیدی هر کارخانه را منتشر می کنیم.

تصویر زیر شامل شرکت های مطرح تولید کننده باتری خودرو در ایران می باشند، که شامل 8 شرکت زیر میباشند:

1- شرکت صبا باتری (باتری سازی نیرو)
2- شرکت سپاهان باتری
Three- شرکت برنا باتری
Four- شرکت آذر باتری
5- شرکت نیرو گستران خراسان
6- شرکت پاسارگاد صنعت باطری
7- شرکت دورنا باتری ارس
Eight- شرکت وایا باتری
9- شرکت ویستا الکتریک رایکا
10- شرکت آکو باتری (شجع باطری)
همچنین در این تصویر برندهای باطری تولیدی هر کارخانه باطریسازی را مشاهده می کنید: در ادامه اطلاعات بیشتری در مورد این شرکت ها بیان خواهیم کرد.

خرید باتری | شرکت های زیر مجموعه های شخصی و کوچک تولید کننده باتری در ایران می باشند که سهم کمتری در تولید باتری داخل کشور دارند و که شامل شرکت های زیر می باشند:

شرکت یکتا باتری سپاهان
برندهای تولیدی یکتا باتری: اکسیژن، آیسان، گلوب، فایر گلد، اسپید مکس و کایا مکس

شرکت آذر تابان مطمئن
برندهای تولیدی آذر تابان مطمئن: تابان،فالکون، فوتون، تیکا، هوتیس و شاتم

شرکت توان پرداز باطری
برندهای باتری توان پرداز: آرک گلدن و رینو و هاگن

شرکت آرتا باتری
برندهای آرتا باتری: آوز

شرکت نیرو گستر تابان
برندهای باتری نیرو گستر تابان: رانا و آراکس

شرکت آران نیرو آمیکو
برندهای باتری آران نیرو: آمیکو، تراست، الکترون و هایپر

شرکت روئین باتری غرب
برندهای روئین باتری غرب: کایکو، دی سل و اسپیکو

شرکت توان انرژی گستر کاسپین
برندهای باتری توان انرژی گستر کاسپین: جرالد و سوزینا

شرکت پیشرو انرژی گستر هراز
برندهای باتری پیشرو انرژی گستر هراز: دلتا و کراتن

شرکت اسپیدار صنعت
برندهای باتری اسپیدار صنعت: زارا و زایما

شرکت نیرو شیزماد صنعت
برندهای باتری شیزماد صنعت: شیزماد صنعت

شرکت بدر باتری خمین
برندهای بدر باتری: باتری بدر

همچنین در این تصویر تمام برندهای باتری تولیدی این کارخانجات تولید باتری در ایران نمایش داده است.

البته شرکت های دیگری نیز در زمینه تولید باتری در ایران فعال هستند که اطلس باتری اردلان به اطلاعات برندها و مشخصات محصولات آنها هنوز دسترسی کاملی پیدا نکرده است از جمله:

شرکت انرژی باتری اسپادانا
شرکت پگاه باتری
شرکت رسا باتری امیر
شرکت ماد آریا ویستا
شرکت توان انرژی گستر کاسپین
شرکت آرامه گیتی آسیا
شرکت ایمن باتری جنوب
و …

1- سپاهان باطری

 

سپاهان باتری

 

سپاهان باتری که ابتدا با نام توان باتری شناخته شد. سپاهان باتری یکی دیگر از کارخانه های محبوب تولید باتری در ایران است . این کارخانه در استان اصفهان قرار دارد. این شرکت از بهترین تولیدکنندگان باتری ایرانی است. سپاهان باتری را می توان گفت بهترین مارک باطری اتمی در میان تولید کنندگان باتری در ایران است .

توان باتری ابتدا با وارد کردن صفحات و مواد اولیه از خارج شروع به کارکرد. رفته رفته و با تاسیس کارگاه صفحه سازی توان کارگاههــای شــارژ رشــد پیــدا کــرد و قالب های تزریــق ســاخته و فرایند تولید پیشرفت کرد. در نهایت در سال 1384 این کارگاه مونتاژ باطری تبدیل به یک تولید کننده بزرگ به نام سپاهان باتری شد و در سال 1386 به خودکفایی رسید. ایــن شــرکت موفـق بـه تولیـد مجموعـه ای از باطریهـای سـبک و سـنگین بـا آمپراژهایـی نظیـر 35، forty five، 50، fifty five، 60، 66، 70، الی 2 hundred آمپر گردیده است.

همچنین این تولید کننده در پروژه مشترک ایران خودرو و سایپا و رنو تامین کننده باطری خودروی تندر 90 می باشد. در سال 1395 شرکت سوزوکی ژاپن با همکاری سپاهان باتری در ایران تصمیم به راه اندازی خط تولید باتری خودرو گرفت.

2- صبا باطری ( باتری سازی نیرو)

 

صبا باتری اولین تولیدکننده باتری در ایران و یکی از بزرگترین شرکت باتریسازی ایران و خاورمیانه محسوب می شود. از تاسیس این کارخانه سازنده باتری حدود 40 سال می گذرد. اکنون صبا باتری در زمینه تولید باطری با ظرفیتهای 7.Five الی 2 hundred آمپر فعالیت می کند. که باطری اسید سرب و سیلد اسید MF (بدون نیاز به نگهداری) را شامل می شود.

این شرکت توان توليد 2.5 ميليون عدد باتريهاي سرب اسيدي در سال و همچنین توان تولید باطريهاي سیلد MF (بدون نیاز به نگهداری) ويژه نسل جديد خودروها را تا 1.Five ميليون عدد در سال را دارد. صبا باطری سعی داشته با توسعه و بروز کردن دستگاهای خط تولید و رعایت استاندادهای اروپا و ژاپن، محصولات با کیفیت تر از گذشته را تولید و عرضه کند.

شرکت صبا باتری در استان تهران فعالیت می کند و مهمترین برندهای تولیدی آن به شرح زیر می باشد. جهت اخذ اطلاعات بیشتر از این کارخانه می توانید از لینک زیر استفاده کنید

3- آذر باطری ارومیه

 

 

شرکت آذر باتری یکی دیگر از کارخانه های باتریسازی ایران است که در آذربایجان غربی شهر ارومیه قرار دارد. این شرکت در سال 1377 تاسیس شد. این شرکت یکی از تامین کنندگان اصلی باتری شرکت های خودرو سازی همچون ایران خودرو، سایپا و ماموت می باشد. این شرکت دارای دفاتر فروش متعدد است که در شهرهای تهران و ارومیه به توزیع باتری می پردازد. این برند توانسته به پنج کشور خارجی صادرات داشته باشد. کیفیت، نو آوری و خدمات پس از فروش شعار آذر باتری است.

4- صنایع تولیدی نیروگستران خراسان

 

باتری نیرو گستران خراسان

 

شرکت نیرو گستران خراسات یکی از بزرکترین مجتمع های تولید کنندگان باتری در ایران است. این مجتمع با تولید داخلی باتری بیش از eighty میلیون آمپر ساعت انواع باتری بزرگترین تامین کننده باتری شرکت های خودرویی داخل کشور می باشد.

کارخانه نیرو گستران خراسان در استان خراسان رضوی ( مشهد ) تاسیس شده است. برای اطلاعات بیشتر از این کارخانه از لینک زیر استفاده کنید.

5- برنا باطری اصفهان

 

برنا باتری

 

برنا باتری یکی دیگر از کارخانجات تولیدکنندگان باتری خودرو در ایران است که در استان اصفهان قرار دارد. این شرکت در سال 1369 در شرايطي كه تنها يك توليد كننده باطري خودرو در كشور وجود داشت تاسیس شد. و در سال 1373 به بهره برداری رسید.

به دنبال استقبال مشتریان از كيفيت محصولات توليدي برنا باطری و با افزايش تقاضاي باطري در كشور، اين شرکت به طور مستمر این شرکت تلاش کرد که با ارتقا و بالابردن سطح کیفیت جوابگوی نیازهای داخل کشور باشد. برنا باتری برای 500 نفر نیروی مستقیم و بالای 5000 نیروی غیر مستقیم اشتغال زایی کرده است.

خرید باتری پراید | شركت برنا باتري اولين واحد دريافت كننده گواهينامه استاندارد ملي ايران در زمینه باطری ماشین در کشور مي باشد.همچنین برنا باطری با شرکت خودرو سازی مانند بهمن موتور در زمینه تامین باطری خودرو همکاری دارد.

6- پاسارگاد صنعت باطری سمنان

 

پاسارگاد صنعت باطری سمنان

 

شرکت پاسارگاد صنعت باطری یکی دیگر از شرکت های تولید باتری در ایران است در سال 1387 با تولید یک میلیون باتری در سال شروع به کار کرد. این کارخانه در شهرک صنعتی شهر گرمسار در استان سمنان واقع شده است. در فروردین ماه سال ۱۳۹۰ این شرکت با نصب دستگاههای تمام اتوماتیک از بهترین سازندگان جهان با تکنولوژی روز دنیا به تولید آزمایشی و در شهریور ۱۳۹۰ شروع به تولید انبوه با برند شاهین نموده است . این شرکت باتری با آمپراژهایی نظیر : 55 الی 74 آمپر ساعت را تولید می کند.

7- دورنا باتری ارس

 

دورنا باتری ارس

 

این کارخانه تولید باتری در منطقه آزاد ارس قرار داد.

8- وایا باتری قم

 

وایا باتری

شرکت تولیدی صنعتی وایا باتری صدرا، یک شرکت ایرانی بوده که در سال 1390 تأسیس شده است، این شرکت ایرانی جهت تأمین نیاز داخل و صادرات، اقدام به ایجاد کارخانه تولید باتری در شهرک شکوهیه قم در زمینی به مساحت 25 هزار مترمربع نمود. فاز اول کارخانه با زیر بنای 6500 متر مربع در بهمن ماه سال 1393 توسط جناب آقای دکتر علی لاریجانی ریاست محترم مجلس شورای اسلامی به منظور تولید انواع باتری خودرو‌‌های سواری، سنگین و نیمه سنگین با تنوع آمپراژ 50 تا 200 آمپر ساعت افتتاح گردید.

9- شرکت ویستا الکتریک رایکا

 

باتری ویستا الکتریک رایکا

 

شرکت اندیشکاران کاران راد (سهامی خاص) در سال ۱۳۸۴ تاسیس و در خصوص واردات باتری خودرویی و ups به صورت رسمی فعالیت خود را واقع در تبریز، 15 کیلومتر جاده آذرشهر، شهرک صنعتی سلیمی آغاز نمود و همچنین با توجه به کمبود شدید باتری خودرویی در کشور و تکیه بر تجارب تجاری قبلی در این صنعت توانست نمایندگی انحصاری بخش باتری در خاورمیانه را اخذ نماید.

در حال حاضر این شرکت با استفاده از تجارب بیش از یک دهه فعالیت در این صنعت و تکمیل کادر با تجربه خود توانست شرکت تولیدی باتری در کشور ایران را تحت عنوان شرکت ویستا الکتریک رایکا با هدف تولید انواع باتری های استارتر با سرمایه گذاری اولیه مبلغی بالغ بر ۳۰ میلیارد تومان، تولید سالیانه ۴۵۰ هزار عدد باتری در سایزهای ۵۵ تا ۲۰۰ آمپر که در شهرک صنعتی شهید سلیمی با زمینی با مساحت ۸۰۰۰ مترمربع در ۱۸ ام بهمن سال ۱۳۹۷ افتتاح نماید.

10- شرکت آکو باتری (شجع باطری)

 

آکو باتری (شجع باطری)

 

شرکت تولیدی بازرگانی اشجع (آکو باتری)، در سال 1361 فعالیت خود را در صنعت باتری، بنیان نهاد و فعالیت خود در زمینه های واردات، تامین، فروش و توزیع انواع باتری ادامه داد. این شرکت درسال 1396 اقدام به ایجاد کارخانه تولیدی نمود که فاز اول آن در سال 1397 به بهره برداری رسید و توانست مرحله آزمایشی تولید صفحات با تکنولوژی multiplied metal را با موفقیت سپری نموده و وارد فاز تولید گردد.

در سال 1398 این شرکت موفق به راه اندازی کلیه مراحل زنجیره تولید اعم از بازیافت باطری اسقاط، صفحه سازی و مونتاژ واحد تولیدی صفحه باتری در کارخانه گردید که این مهم به تولید انواع باتری استارتر در آمپراژ ها و سایزهای متنوع از 50 تا 2 hundred آمپر ساعت با نام (A.CO BATTERY) منتهی گردید.

سهم بازار باتری های تولید داخلی
تولید انواع باتری های خودرویی در آمپرهای مختلف، تولید باتری های ساکن (UPS)، تولید باتری های صنعتی و خورشیدی و … از دیگر محصولاتی است که توسط این کارخانجات روانه بازار می شود و با توجه به کیفیت قابل قبول و خدمات پس از فروش مناسب توانستند رضایت خریداران را جلب کنند و همانگونه که آمار و ارقام فروش باتری در کشور نشان می دهد انتخاب اولین اکثریت خریداران باتری در کشور باتری های داخلی است و سهم باتری های کره ای و دیگر کشورها بسیار ناچیر می باشد.

جهت کسب اطلاعات در مورد باطری های تولیدی کره جنوبی به این لینک مراجعه نمایید: شرکت های تولید کننده باطری در کره جنوبی

اگر اطلاعاتی در مورد برندهای ذکر شده دارید و یا در مورد شرکتی که در لیست ما نیامده است اطلاعاتی دارید میتوانید در فرم زیر با ما به اشتراک بگذارید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *