مقالات

خرید باتری خودروهای کامیون

خرید باتری خودروهای کامیون

خرید باتری خودروهای کامیون | در این مقاله قصد داریم شما را با باتری خودروهای کامیون آشنا کنیم. قبل از آن بد نیست با خودروهای کامیون و انواع آن آشنا شوید. بعد از آن به شما کمک می کنیم باطری مناسب ماشین کامیون را انتخاب کنید.

 

خرید باتری خودروهای کامیون

 

آشنایی با خودروهای کامیون

خرید باتری خودروهای کامیون | کامیون یکی از معروف‌ترین و مهم‌ترین باربرهایی است که نقش مهمی در صنایع مختلف به خصوص صنعت باربری و حمل و نقل بازی می‌کند. این وسیله باعث امرار معاش و کارآفرینی خیلی از افراد شده و از این رو حتی خرید کامیون کارکرده هم اهمیت بالایی دارد.

شاید برخی از ما ندانیم که کامیون انواع مختلفی دارد و هر کدام برای کارهای مشخصی در یک صنعت خاص کاربرد دارد. شناخت انواع کامیون در خرید کامیون هم تأثیر به سزایی دارد.

انواع ماشین های کامیون

خرید باتری خودروهای کامیون | کامیون‌های مختلفی وجود دارد که شاید برخی از ما در محل زندگی خود همه آنها را دیده باشیم اما از نام، کاربرد و یا نوع کامیون‌ها بی خبریم. در ادامه با انواع کامیون آشنا می‌شویم.

۱- کامیون اتاق‌دار

اصطلاح کامیون اتاق‌دار به کامیونیگفته می‌شود که بیشترین ارتفاع دیواره مقاوم اتاق بار آن،یک و نیم متر باشد. یعنی دیوار اتاق تعبیه شده در قسمت بار از کف تا سقف اتاق کمتر از یک و نیم متر.

۲- کامیون لبه‌دار

این کامیون هم مانند کامیون اتاق دار، دارای محدودیت در ارتفاع دیوار آن است. بیشترین ارتفاع دیواره مقاوم اتاق بار کامیون لبه‌دار ۸۰ سانتی‌متر است. پس از نظر ارتفاعی حدود نصف ارتفاع کامیون اتاق‌دار است.

۳- کامیون تیغه‌دار

کامیون‌هایی که اتاق قسمت بارشان توسط یک تیغه یا دیواره به دو قسمت مساوی تقسیم شده باشد را کامیون تیغه دار گویند. این دو بخش بودن اتاق به تفکیک بارهایی که حمل می‌شود کمک کرده و راننده به راحتی می‌تواند از دو جای متفاوت برای حمل بارگیری کند.

۴- کامیون کفی

کامیون‌هایی که اتاق آنها فارغ از دیواره است یا بعضاً اتاق بار ندارد را کامیون کفی می‌نامند. کامیون کفی برای حمل خودروهای سنگین، دستگاه‌های بزرگ صنایع مختلف استفاده می‌شوند.

۵- کامیون سقف‌دار

اتاق بار برخی از کامیون‌ها سقف دارد. این کامیون‌ها برای حمل و نقل بارهایی که نیاز به مراقب بیشتر دارند استفاده می‌شوند. به این دسته، کامیون سقف‌دار می‌گویند. اصطلاح کامیون مسقف نیز برای این نوع از کامیون‌ها کاربرد دارد.

۶- کامیون یخچال‌دار

برخی از مواد غذایی در هنگام حمل و نقل نیاز به سرما یا ماندن در حالت منجمد دارند. این دسته از مواد غذایی باید با وسایل نقلیه یخچال‌دار جابجا شوند. به همین خاطر و برای سهولت در جابجایی این نوع خوراکی‌ها، کامیون‌های مجهز به یخچال طراحی و تولید می‌شوند.

 

۷- تانکر

تانکرها هم دسته‌ای از کامیون‌ها هستند که به مخزنی برای حمل مایعات مجهز شده‌اند. این دسته از کامیون‌ها در حمل مواد نفتی و آب کاربرد زیادی دارند.

۸- بونکر

تفاوت بونکر و تانکر در حمل نوع بارشان است. بونکرها هم دارای مخزن هستند اما این مخزن برای حمل جامدات شکل پذیر مانند سیمان به کار می‌روند.

۹- کامیون مخلوط‌کن (میکسر)

این دسته از کامیون‌ها نیز مانند تانکر و بونکر داران مخزن هستند اما این مخزن با گردش و حرکات دورانی برای مخلوط کردن (میکس‌کردن) انواع مواد به کار می‌رود. البته کامیون‌های میکسر در بیشتر موارد برای مخلوط کردن مواد تشکیل دهنده بتن به کار می‌روند و به خاطر خشک نشدن آنها در طول مسیر عملیات مخلوط کردن ادامه پیدا می‌کند.

۱۰- کامیون کمپرسی

برخی از کامیون‌های اتاق‌دار به دستگاه کمپرس مجهزند. این کمپسر به کامیون کمک می‌کند تا بار خود را خالی کند. به این وسیله کامیون کمپرسی گویند. این کامیون‌ها برای خالی کردن راحت‌تر مصالح‌ ساختمانی و بارهای مشابه استفاده می‌شوند.

۱۱- کامیونت

خود کامیونت‌ها به دو دسته تبدیل می‌شوند:

۱- خودروی ون باربری: وسیله نقلیه موتوری باری است که اتاق راننده و اتاق بار به صورت دو محفظه جداگانه روی یک شاسی پیاده شده است. مجموع وزن و ظرفیت حمل بار ون باربری از ۳٫۵ تن تا کمتر از ۵ تن است.

۲- لوری: تفاوت لوری و ون باری در میزان حمل بار است. لوری می‌توان بارهای از ۵ تن تا کمتر از ۶ تن را حمل کند.

۱۲- کشنده

این نوع از کامیون یدک‌ها یا نیمه یدک‌ها را به دنبال خود می‌کشد. از کامیون های کشنده برای حمل انواع کفی، کانکس، کانتینر و غیره استفاده می‌شود.

نقش باتری در کامیون ها چیست؟

 

 

به طور کلی باتری خودروهای سنگین دو نقش اصلی دارد، اولین نقش آن در زمانی صورت می گیرد که استارت نیروی اولیه را باید به میل لنگ بدهند و آن را بگرداند و در آن هنگام است که آمپر زیادی از باتری خودرو گرفته می شود. دومین وظیفه اصلی باتری خودرو این است که هنگامی که موتور خاموش می شود باید روشنایی و لوازم صوتی و سیستم جرقه خودرو را به کار اندازد.

در واقع هنگامی که خودرو روشن می شود کلیه کارهای باتری بر عهده دینام خودرو می باشد.  توجه داشته باشید در واقع بیشتر زمان کار باتری هنگامی است که موتور روشن می شود.

 آمپر باتری کامیون

 

 

اولین سوالی که در مورد باتری خودرو های کامیون به ذهن هر شخصی می رسد، این است که باطری کامیون چند آمپر است؟ بنابراین در این مقاله با پاسخ این پرسش شروع می کنیم و در ادامه فاکتورهای مهم دیگری که باید در خرید باتری کامیون رعایت کنید، نیز گفته می شود.

حداقل آمپر لازم برای روشن شدن و عملکرد مطلوب هر خودرو را شرکت سازندۀ آن مشخص کرده است. اگر به باطری فابریک ماشین خود نگاه کنید و یا به دفترچۀ راهنمای خودرو خود رجوع کنید، متوجه این عدد می‌شوید.

باطری‌سازهای باتجربه و باسابقه نیز حتماً آمپراژ مناسب خودرو شما را می‌دانند. اگر از باتری‌ای با آمپراژی پایین‌تر از آمپراژ مورد نیاز ماشین خود استفاده کنید، ماشین شما روشن نخواهد شد و یا به درستی کار نخواهد کرد.

نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که اگر از لوازم جانبی و تجهیزاتی اضافی مانند چراغ‌های مه‌شکن، مانیتورهای بزرگ و کولر بیرونی استفاده می‌کنید باید سراغ باطری‌هایی با آمپراژ بالاتر بروید.

چند نمونه از آمپراژ مناسب باطری کامیون

البته میزان استفاده از خودرو در تعیین میزان آمپراژ باتری مورد نیاز، مهم است، مثلا اگر در مسیرهای پر تردد رانندگی می کنید یا از کولر و بخاری استفاده می کنید، باید باتری با آمپراژ بالاتری را تهیه کنید.

ولتاژ باتری کامیون

 

 

سوال بعدی در مورد کامیون این است که باتری کامیون چند ولت است؟ توان باتری خودروهای سواری 12 ولت است و خودروهای کامیون نیز به باتری ماشین با برق 24 ولت نیاز دارند اما بسته به تنوع ماشین های کامیون و جدید یا قدیم بودن آنها، باتری ماشین و ولتاژ برق آنها متفاوت است. در واقع سیستم برق 24 ولت در خودروهای کامیون قدیم و جدید متفاوت است.

در ماشین های کامیون امروزی مثل انواع ماشین های جاده ساز، ماشین آلات کشاورزی و کامیون ها کلیه قطعات و اقلام الکتریکی از جمله دینام، چراغ ها و استارت با برق 24 ولت کار می کنند در حالیکه در ماشین های کامیون قدیمی تنها استارت آن ها 24 ولت بوده است!

خودرو های کامیون در گذشته به این صورت بودند که در زمان استارت زدن قدرت بیشتری می خواستند که یک رله ی تبدیل، دو باتری را به صورت سری به هم وصل می کرد در اینصورت ولتاژ 24 ولت برای استارت زدن فراهم می شدو باتری 24 ولتی بود. اما پس از آن سایر قسمت ها با همان 12 ولت کار می کردند.

در این حالت، در طراحی و جا نمایی ماشین های کامیون از دو باتری استفاده می شد که با استارت زدن به هم متصل شده و 24 ولت را فراهم می کردند ولی سایر قطعات الکتریکی از ولتاژ 12 ولت استفاده می کردند. و در زمان روشن بودن موتور، دینام 12 ولتی، هر دو باتری را شارژ می کرد. در حالی که در حال حاضر دستگاه های تولید شده تنها 24 ولتی هستند، حتی چراغ ها، با این مدار ولتاژ کار می کنند.

باطری کامیون اسیدی بهتر است یا اتمی؟

 

 

هنگام خرید باتری خودرو متوجه می شوید که انواع برندهای متفاوت باتری در بازار موجود می باشد که ممکن هست شما را در خرید دچار سر درگمی نماید و یکی از دغدغه های صاحبان خودرو این می باشد که باتری با کیفیت بالا و گارانتی معتبر را خریداری نمایند، و همچنین یکی از دغدغه های دیگر صاحبان خودرو با توجه به تنوعی که در بازار موجود می باشد این می باشد که  باتری سیلد ( اتمی ) و یا باتری اسیدی ( آبدار ) کدام مناسب تر می باشد؟

باتری اسیدی کامیون
اکثر باتری خودرو های کامیون به صورت اسیدی هستند

خرید باتری خودروهای کامیون | باتری های اسیدی دارای شش خانه هستند که روی هر خانه یک درب باتری به شکل پیچ مانندی وجود دارد. که هر ۳ ماه یک بار باید درب آنها باز شده و سطح اسید و الکترولیت آن بررسی شود.

در قسمت کناری باتری دو خط موازی وجود دارد که بر قسمت بالایی آن Ma و بر روی قسمت پائینی Min نوشته شده است که باید به این موضوع توجه داشته باشیم که سطح اسید آن به طور دقیق در وسط این دو خط قرار بگیرد.

در واقع باتری های اسیدی دارای قیمت ارزان تر و طول عمر کمتری هستند و به نگه داری بیشتری نیز احتیاج دارند و به تدریج ضعیف می شوند.

محلول باتری از چیست؟

در واقع مایع موجود در باتری خودرو محلولی از اسید سولفوریک و آب مقطر است که با نسبت حجمی 73 درصد آب و 27 درصد اسید با یکدیگر مخلوط شده اند که از مخلوط این دو مایع ، مایع الکترولیت ( آب + اسید ) حاصل می شود. نکته: چنانچه باتری خودرو به صورت سری بهم متصل شود کلیه خانه های باتری به صورت سری بهم متصل شده است در نتیجه ولتاژ باتری خودرو بالا می رود و این در حالی است کهآمپر باتری خودرو بالا نمی رود .

این مساله به این دلیل می باشد که در هنگامی که چند عدد باتری خودرو به صورت سری وصل می شود ، تعداد صفحات باتری تغییر نکرده است و خانه های باتری به صورتسری وصل شده است.

ولی چنانچه چند عدد باتری خودرو به صورت موازی بهم وصل شده باشد در آن صورت مقدار آمپر تغییر می کند و این در حالی است که ولتاژ باتری تغییر نمی کند . این حالت به این دلیل است که در حالت موازی ، قطب های مثبت باتری خودرو بهم و قطب های منفی باتری خودرو بهم وصل شده است و در این حالت آمپر تغییر می کند.

نحوه تشخیص قطب های باتری کامیون

 

 

اندازه قطب مثبت + باتری خودرو از قطب منفی – باتری خودرو قطور تر می باشد.

رنگ واشرهایی است که بر روی قطب مثبت و منفی در نظر گرفته است ، معمول واشر قرمز رنگ برای قطب مثبت  می باشد و واشر آبی یا واشر مشکی رنگ برای قطب منفی باتری خودرو توسط کارخانجات قرار گرفته است.

روی قطب مثبت علامت + قرار گرفته شده است و روی قطب منفی علامت – قرار گرفته شده است.

اگر هیچ کدام از علائم بالا را مشاهده نکردید می توانید ، یک تکه سیم به یکی از قطب ها وصل کنیم و سر دیگر را سیم را در خانه دوم نزدیک آن قطب ، داخل الکترولیت قرار می دهیم ، اگر اطراف سر سیم داخل خانه ، حباب هایی ایجاد شد آن قطب منفی و قطب دیگر مثبت می باشد.

یکی دیگر از روش های تشخیص قطب مثبت و منفی باتری خودرو این می باشد که به دو تکه سیم و یک سیب زمینی انجام می شود . در ابتدا باید سیب زمینی را را نصف کنید و در مرحله بعد یک سیم را به یکی از قطب ها و یک سیم دیگر را به قطب دیگر وصل می کنیم و دو سر دیگر سیم ها را با فاصله حدود 2 سانتی متر از یکدیگر لای سیب زمینی قرار می دهیم بعد از چند دقیقه منتظر می شویم و مشاهده می کنیم که یکی از سیم ها سبز رنگ شد . سیمی که به رنگ سبز شده است ، آن سین به قطب مثبت متصل شده است.

باطری اتمی کامیون

خرید باتری خودروهای کامیون | باتری های اتمی قیمت گران تری نسبت به باتری های اسیدی دارند و نگه داری کمتری هم می خواهند ولی بروز این مشکل که به طور ناگهانی از کار بیفتند وجود دارد.

باتری اتمی نسبت به باتری اسیدی آلودگی کمتری دارد و به دلیل اینکه باتری اتمی درب باتری ندارد و سطح آن کاملا بسته است اسید و الکترولیت از درون آن خارج نمی شود و بنابراین باتری تمیز و بدون ریزش اسید باقی می ماند. با مقایسه باتری اتمی فرسوده با باتری اسیدی فرسوده متوجه میشویم که باتری فرسوده اتمی بسیار تمیز تر از باتری اسیدی است و باتری های اتمی دارای طول عمر بیشتر نسبت به باتری های اسیدی هستند.

آب مقطر در این نوع از باتری به کار نرفته است و امکان شارژ دوباره باتری وجود دارد. همچنین نیاز به تعمیرات و بازدید کمتری نسبت به باتری اسیدی دارد و نسبت به باتری های معمولی نیز قدرت استارت زدن بهتر و بالایی دارند. باتری های اتمی دارای مقاومت بالا در برابر شارژ بیش از حد و دشارژ شدن هستند. از تفاوت های عمده بین باتری اتمی و اسیدی، به جنس آلیاژ به کار رفته در آنها میتوان اشاره کرد؛ یعنی کلسیم و سیلور، که باعث افزایش طول عمر و قدرت استارت زدن بالا در این نوع از باتری ها شده است.

باتری های اتمی از فرآیند رادیو اکتیو برای تولید انرژیی الکتریکی استفاده می کنند و به همین دلیل طول عمر زیادی نسبت به باتری اسیدی دارند و دارای طول عمر بین ۵ و ۱۰ سال هستند. اما این میزان طول عمر بستگی به نحوه استفاده از باتری دارد و قطعا در برابر شارژدهی بیش از حد و دشارژ کردن زیاد عمر کمتری پیدا می کند.

باتری کامیون کره ای یا ایرانی؟

 

 

باطری کامیون ایرانی

باطری کامیون ایرانی در مقایسه با باطری کامیون خارجی از کیفیت مطلوبی برخوردار است. معمولاً کیفیت باطری کامیون کره ای از جمله باتری‌های دلکور، بالاتر از نمونه‌های ایرانی هستند اما باتری‌های ایرانی از نمونه‌های ترکیه‌ای مانند نوبِل و برندهای چینی بهترند. شرکت‌های صبا باتری، سپاهان باتری، پاسارگاد باتری و برنا باتری از باسابقه‌ترین کارخانه‌های تولید باتری کامیون در ایران هستند.

برندهای اوربیتال، واریان، سولیفان و گلوبال از جمله تولیدات این شرکت‌ها هستند. این تولیدکنندگان محصولات مناسبی برای انواع کامیون، کامیونت، اتوبوس، کِشنده، کمپرسی، تراکتور و خودروهای راه‌سازی دارند.

 نگهداری باتری کامیون

 

 

خرید باتری خودروهای کامیون | باتری جزو مهم‌ترین قطعات خودروهای کامیون است. نگهداری درست و اصولی از آن موجب افزایش طول عمر مفید و بهبود کارکردش می‌شود. عمر مفید باطری کامیون به عوامل گوناگونی وابسته است. البته مهم‌ترین عامل آن زمان و میزان کارکرد آن است. هر قدر زمان بیشتری از آن استفاده کنید، زودتر خراب می‌شود. علاوه بر این، شرایط آب‌وهوایی تأثیر فراوانی دارند. گرما و سرمای شدید و رطوبت زیاد سبب خرابی زودتر باتری‌ها می‌شوند.

با وجود همۀ این مسائل، با رعایت اصول نگهداری از باتری خودرو و مراقبت مستمر می‌توانید عمر مفید باتری ماشین خود را به طور چشمگیری افزایش دهید. مهم‌ترین نکته‌ای که باید رعایت کنید تمیز نگه داشتن قطب‌ها و اتصالات باتری است. با یک فرچۀ فلزی و محلول آب و جوش‌شیرین هر دو هفته یک بار قطب‌های باتری و اتصالات آن را تمیز کنید.

این کار باعث جلوگیری از سولفاته شدن و خوردگی این قسمت‌ها می‌شود. پس از تمیز کردن و خشک کردن، حتماً از مقداری گریس در این نواحی استفاده کنید تا از زنگ‌زدگی جلوگیری کنید.

البته عمر مفید باطری ماشین محدود است. از آنجایی که باتری ماشین جزو قطعات مصرفی است، پس از حدود دو تا پنج سال ناگزیر به تعویض آن می‌شوید. با این حال، شارژرهایی در بازار موجود هستند که می‌توانند در مواقع ضروری به کمک شما بیایند. شارژر باطری کامیون وسیله‌ای است که با آن می‌توانید خودرو خود را شارژ کنید. استفاده از این ابزار برای باتری انواع خودروهای کامیون امکان‌پذیر است. با این دستگاه شما می توانید به صورت موقتی باتری 24 ولت ماشین خود را شارژ کنید و در فرصتی دیگر باطری کامیون خود را تعویض کنید.

خرید باتری کامیون

 

 

خراب شدن ماشین‌های کامیون بسیار دردسرساز است و هزینۀ زیادی را به صاحبان خودرو و صاحبان کار وارد می‌کند. بنابراین اطمینان حاصل کردن از سالم بودن باتری و نصب اصولی آن بسیار حیاتی است. سالم بودن باتری را از روی سه عامل می‌توان فهمید. تاریخ تولید جدید، ضمانت‌نامۀ معتبر و فروشگاهی مطمئن که خدمات پس از فروش باتری را تضمین کند.

قیمت باطری کامیون

توجه داشته باشید که یکی از عوامل مؤثر بر قیمت باتری ماشین آمپراژ آن است. بنابراین هر چقدر آمپراژ باطری خودرو شما بالاتر باشد، قیمت باطری 24 ولت کامیون نیز بیشتر خواهد بود.

نکتۀ مهم دیگر مربوط به باتری ماشین قیمت فرسوده یا به اصطلاح اسقاط است. باطری کامیون بسیار بزرگ‌تر از باتری خودرو سواری است. بنابراین میزان سُرب به کار رفته در آن نیز بسیار بیشتر است. سُرب موجود در باطری ماشین برای سلامت انسان بسیار مضر است و آسیبی جدی به محیط زیست می‌زند.

خرید باتری خودروهای کامیون | بنابراین رها کردن باتری کامیون در طبیعت نادرست است. بهترین کاری که می‌توان انجام داد، تحویل دادن باتری به مراکز بازیافت استاندارد است. فروشگاه‌های معتبر نیز هنگام تعویض باطری ماشین موظف هستند باتری کارکردۀ ماشین را از شما بخرند و به مراکز بازیافت تحویل دهند. قیمت باتری فرسوده کامیون بر اساس قیمت روز سُرب محاسبه می‌شود و هیچ هزینه‌ای بابت بازیافت آن از شما دریافت نمی‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *