مقالات

باتری اتمی بهتر است یا اسیدی؟

باتری اتمی بهتر است یا اسیدی؟

باتری اتمی بهتر است یا اسیدی: اگر به دنبال تعویض باتری قدیمی خود با یک باطری جدید هستید، یکی از سوالاتی که پیش روی‌تان است، “باتری اتمی بهتر است یا اسیدی” و همچنین تفاوت باتری اسیدی و اتمی است.

باتری اتمی

در ادامه و پیش از اینکه بگوییم باتری اسیدی بهتر است یا اتمی، باتری‌های اتمی را معرفی می‌کنیم. ساختار باتری اتمی خودرو با تکنولوژی جدید تولید باتری که در کشور ما به باطری خشک معروف است، طراحی و ساخته می‌شود.

برخی از مصرف‌کنندگان باتری‌های اتمی یا خشک تصور می‌کنند که در ساختار باتری اتمی خودرو الکترولیت (اسید) وجود ندارد؛ اما اینگونه نیست. در ساختار باتری اتمی خودرو نیز مانند باتری‌های اسیدی الکترولیت وجود دارد، اما به دلیل جنس و نوع صفحات داخل ساختار باتری اتمی خودرو، الکترولیت آن کاهش نمی‌یابد و نیازی به چک کردن سطح اسید آن نیست.

به همین دلیل، آنها را باتری‌های بدون نیاز به مراقبت می‌نامند. برای تشخیص باتری اتمی و اسیدی توجه داشته باشید که باتری‌هایی که روی آنها نوشته شده (MF (maintenance free، نیاز به مراقبت ندارند و جزو باتری‌های اتمی هستند.

تفاوت عمده باتری‌های اتمی با اسیدی در جنس آلیاژ آنهاست. باتری‌های اتمی کلسیم و سیلور کلسیم جدیدترین و بهترین مارک باتری اتمی هستند. باتری اتمی سیلور کلسیم به علت هزینه بالای تولید، تولیدکنندگان کمتری دارد؛ و همان باتری‌های اتمی کلسیم هستند که در کشور ما به باتری اتمی شهرت دارند. در بخش بعد خواهیم گفت باتری اتمی بهتر است یا اسیدی.

باتری ماشین اتمی بهتر است یا اسیدی؟

با توجه به موارد بالا می‌توان حدس زد که باتری اتمی بهتر است یا اسیدی. نکات ذکر شده در بخش‌های قبل برتری باتری‌های اتمی را نسبت به باتری‌های اسیدی نشان می‌دهد. به همین سبب دلیل نیز امروزه خریداران باتری‌های اتمی با افزایش چشمگیری دارد و اکثرا به دنبال بهترین مارک باتری اتمی هستند. افراد ترجیح می‌دهند برای بالا بردن کیفیت و کارایی خودروی خود، بهترین مارک باتری اتمی را برگزینند تا برای عملکرد خودروی آنها مفید باشد.

تفاوت باتری اتمی و باتری اسیدی چیست؟

با توجه به این که تولیدکنندگان داخلی در حال افزایش سطح کیفی تولیدات خود هستند، باتری‌های ساخت ایران در مقایسه با برخی از بهترین مارک باتری اتمی خارجی کاستی، محدودیت، ایراد و نقص خاصی ندارند. کارخانه سپاهان باطری، صبا باطری و برنا باطری از بهترین مارک باتری اتمی هستند که باتری اتمی تولید می‌کنند. در ادامه مزایا و معایب هر یک از این باتری‌ها را آورده‌ایم تا بهتر بتوانید تصمیم بگیرید باتری اتمی بهتر است یا اسیدی.

باتری‌های اسیدی:

  • ارزان‌تر هستند.
  • به نگهداری بیشتری نیاز دارند.
  • به تدریج ضعیف می‌شوند (از روی ضعیف شدن استارت خودرو می‌توان پایان یافتن عمر باتری را پیش‌بینی کرد.

باتری‌های اتمی:

  • گران‌تر هستند.
  • به نگهداری کمتری نیاز دارند.
  • امکان دارد به شکل ناگهانی از کار بیفتند و شما را غافلگیر کنند.

عمر باتری اتمی

هنگام بررسی اینکه باتری اتمی بهتر است یا اسیدی، اشاره کردیم که عمر باتری اتمی (حتی بهترین مارک باتری اتمی) ممکن است به طور ناگهانی تمام شود. به همین خاطر، اطلاع داشتن از عمر باتری اتمی بسیار مهم است.

در صورتی که دینام ماشین مشکلی نداشته باشد، ماشین برق دزدی و ایراد برقی نداشته باشد، عمر باتری اتمی به پنج سال هم خواهد رسید. این مسئله در مورد باتری‌های اسیدی دیده نمی‌شود، و عمر باتری‌های اسیدی کمتر است. علاوه بر بازه مناسب عمر باتری اتمی، این باتری مزایای دیگری نیز دارد که در تشخیص باتری اتمی بهتر است یا اسیدی نیز بیشتر به شما کمک خواهد کرد:

  • آلودگی باتری اتمی از مدل‌های اسیدی کمتر آن است؛ زیرا باتری اتمی درب ندارد و سطح آن کاملا بسته است.
  • بهترین مارک باتری اتمی در کارخانه سازنده شارژ شده و کاملا آماده به بازار عرضه می‌شوند. بنابراین، نیازی به شارژ اولیه ندارند.
  • اسید یا الکترولیت ساختار باتری اتمی خودرو از درون آن خارج نمی‌شود. در نتیجه، تا انتهای عمر باتری اتمی، ساختار باتری اتمی خودرو تمیز و بدون ریزش اسید می‌ماند. این اختلاف در مقایسه دو باتری اسقاط‌شده و فرسوده اتمی و اسیدی کاملا مشهود است. باتری فرسوده اتمی بسیار تمیز‌تر از باتری فرسوده اسیدی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *